Jdi na obsah Jdi na menu
 


TOP & FREE: asmBrainFish, BrainFish, Stockfish, asmFish, Raubfisch, CorChess, Sugar

Na této jediné stránce jsou umístěny odkazy na stažení aktuálně nejvýkonnějších freewarových šachových motorů současnosti!!! 

Ratingová listina ke dni 15.06.2018 (autor: Stefan Pohl, Německo):

    Program             Elo   +  -  Games  Score    Av.Op. Draws

 1. asmBrainFish 9    : 3516  8  8  5000   77.7 %   3282   37.9 %
  2. BrainFish 180423  : 3501  8  8  5000   76,2 %   3282   42.2 %
 
3. Stockfish 180606  : 3441  7  7  5000   70.3 %   3280   48.3 % (N)
 4. asmFish 9         : 3439  7  7  5000   70.0 %   3280   49.6 %

 5. Houdini 6         : 3422  5  5  9000   57.8 %   3359   56.5 % (K)
 6. Komodo 12         : 3381  5  5  9000   52.0 %   3363   54.9 % (K)
 7. Shredder 13       : 3202  5  5  9000   27.6 %   3383   41.3 % (K)

(K) = komerční motor    (N) = novinka / nově otestovaný motor   

Poznámka: Kompletní tabulka v aktuální podobě je permanentně k dispozici přímo na webu Stefana Pohla, tj. pod tímto odkazem: www.sp-cc.de.


Vysvětlivky k názvům některých enginů ve výše uvedené Elo-listině:

Stockfish = Stockfish orig., popř. zrychlený Stockfish ve verzi Ivec/Ljubičič (viz sekce "Stockfish - kompilace od Ivana Ivece a Leonarda Ljubičiče");

asmFish = Stockfish manuálně přepsaný v assembleru; 

BrainFish = Stockfish hrající s dynamickou knihovnou Cerebellum od německého programátora Thomase Zipprotha;

asmBrainFish = asmFish hrající s dynamickou knihovnou Cerebellum od německého programátora Thomase Zipprotha;


Graf vývoje ratingu u aktuálně nejsilnějších freewarových enginů):

Zdroj: www.sp-cc.de (ratingová listina i grafy)

Vzhledem k tomu, že od vývojářských verzí Stockfishe se odvíjejí i ostatní jeho deriváty, platí nepsané pravidlo, že čím silnější vývojářská verze Stockfishe k určitému dni vznikne, tím silnější jsou pak i jeho klony typu Brainfish, asmFish, Raubfisch, CorChess, Sugar atp., které byly vytvořeny ve stejném dni, popř. jen s několikadenním zpožděním. Z tohoto důvodu verze jednotlivých enginů ke stažení v této sekci mnohdy neodpovídají ratingové listině Stefana Pohla (viz výše), nýbrž průběžně aktualizovaným testům na vývojářském webu Stockfishe (viz sekce "Jak zjistit, která vývojářská verze Stockfishe je nejsilnější?"). Ratingovou listinu Stafana Pohla tedy berte v tomto ohledu jen jako ryze orientační (výkonnostní srovnání freewarových a komerčních motorů) a buďte si jisti tím, že u každého enginu v této sekci naleznete vždy jeho aktuálně nejsilnější a pokud možno současně i nejrychlejší (viz sekce "Stockfish - kompilace od Ivana Ivece a Leonarda Ljubičiče") verzi.

1. MÍSTO - asmBrainFish:   

Bezkonkurenční jednička asmBrainFish jako samostatný motor neexistuje! Prakticky se jedná o motor asmFish, v němž se nastaví cesta k předem stažené a uložené knihovně Cerebellum_Light_Poly.bin (formát Polyglot). Tuto průběžně aktualizovanou dynamickou knihovnu, původně určenou jen pro BrainFishe, si lze stáhnout z oficiálních webových stránek fy Zipproth, spol. s r. o. (www.zipproth.de/#Brainfish_download), kde jsou k dispozici i kompilace BrainFishe. Ale pozor! Zavádění výše uvedené knihovny do asmFishe má smysl pouze při partiích "engine versus engine"! Při standardní analýze asmFish tuto knihovnu nenačte a zůstává tak na své vlastní (původní) výkonnostní úrovni! 
Nejsilnější verze (odvozeno od Stockfishe - Build 20180613-1952):
►► asmFish 180616 ke stažení ZDE
+ aktuální dynamická knihovna "Cerebellum book" z webové stránky http://www.zipproth.de/#Brainfish_download

2. MÍSTO - BrainFish:   

BrainFish sice existuje v podobě samostatného motoru, ale jinak pro něj platí úplně to samé co pro asmBrainFishe, tj. zavádění dynamické knihovny Cerebellum_Light_Poly.bin (formát Polyglot), která je i s aktuálními kompilacemi BrainFishe k dispozici na webové stránce www.zipproth.de/#Brainfish_download, do BrainFishe má smysl pouze při partiích "engine versus engine"! Při standardní analýze BrainFish tuto knihovnu nenačte a stává se z něj klasický Stockfish, jehož kompilace bmi2 je však podle testů Stefana Pohla o cca 10 % rychlejší než oficiální "abrok-kompilace" Stockfishe, resp. o cca 4 - 5,5 % rychlejší než Ivecovy "bmi2 ultimaq-kompilace". Z toho všeho tedy nepřímo vyplývá, že když odhlédneme od značně dominantního postavení asmBrainFishe, tj. asmFishe ve spojení s dynamickou knihovnou Cerebellum (lze využít jen při partiích "motor proti motoru"), BrainFish (coby zrychlený originální Stockfish) představuje v současné době mezi "čistými" moduly pro hloubkovou (nekonečnou) analýzu konkrétních pozic, při níž provázání se zmiňovanou knihovnou nelze uplatnit, absolutní freewarovou špičku.

Nejsilnější verze (odvozeno od Stockfishe - Build 20180613-1952):

►► BrainFish 180613 ke stažení ZDE

+ aktuální dynamická knihovna "Cerebellum book" z webové stránky http://www.zipproth.de/#Brainfish_download  


3. MÍSTO - Stockfish:   

Nejsilnější verze (Stockfish orig. - Build 20180613-1952):

►► Stockfish 180613 ke stažení ZDE 


4. MÍSTO - asmFish:

Nejsilnější verze (odvozeno od Stockfishe - Build 20180613-1952)

►► asmFish 180616 ke stažení - viz asmBrainFish (totožné motory)


Raubfisch - dravá ryba z německých vod! yes     

Autory tohoto derivátu odvozeného od Stockfishe a enginu Torpedo 1.1 XJR jsou Němci Frank Karl Werner a Max Fehler (der Raubfisch = dravá ryba). I v tomto případě se jedná o velice zajímavou myšlenku, a jak mnohé testy a výsledky počítačových turnajů naznačují, Raubfisch se společně s dalšími potvorami z čeledi stockfishovitých v elitním rybníce dlouhodobě zabydlel a nehodlá ho jen tak opustit. A dokonce se zdá, že mezi hráči, kteří se pravidelně zúčastňují všemožných počítačových klání, si pro svůj dravý styl hry nachází stále více přívrženců.

JEDNOTLIVÉ VERZE RAUBFISCHE JSOU VYTVÁŘENY VŽDY VE DVOU PROVEDENÍCH:

A) Modul speciálně vyvinutý pro partie typu "engine versus engine":

Raubfisch ME262 GTZ17d1 (verze ze 07.06.2018) ke stažení ZDE

Poznámka: Po BrainFishovi a asmFishovi je už i tento motor schopen využívat dynamickou knihovnu Cerebellum_light_Poly.bin (formát Polyglot), i když samozřejmě jen při partiích enginů v turnajovém módu! Zavedení knihoven (včetně statické ve formátu CTG) do Raubfische je poměrně dobře znázorněno na obrázku pod tímto přímým odkazem: grabilla.com/07b0d-6bbf4ce2-de64-456e-ad9a-a5c29d673e0a.html.

B) Modul speciálně vyvinutý pro analýzu korespondenčních partií:

Raubfisch X38d1 (verze ze 07.06.2018) ke stažení ZDE

Poznámka: Autoři enginu doporučují "koršachistům" před každou hloubkovou (nekonečnou) analýzou obtížné pozice zaškrtnout v parametrických nasteveních motoru políčko "Analysis ICC" (ICC = zkratka International Correspondence Chess) a naopak zrušit zaškrtnutí políčka "Null Move Heuristic". Teprve tehdy, jsou-li výsledky analýzy s těmito parametry neuspokojivé, tvůrci enginu doporučují 2. fázi, tj. přerušit analýzu, navíc ještě zaškrtnout políčka "Deep Analysis ICC" + "Clear Search" a znovu ji spustit. Pro úplnost podotýkám, že možnost nastavení "Analysis ICC" a "Deep Analysis ICC" má jen tato "koršachová" verze Raubfische. 


CorChess - koršachová perla z Chorvatska! yes   

Chorvatské duo Ivan Ivec a Leonardo Ljubičič (viz též sekce "Stockfish - kompilace od Ivana Ivece a Leonarda Ljubičiče") stojí za vznikem svých vlastních kompilací modifikovaného Stockfishe s názvem CorChess. Jak účelové pojmenování enginu samo napovídá, jedná se o velice inspirativní projekt, jehož cílem je vyladit Stockfishe pro co nejefektivnější hloubkovou analýzu korespondenčních partií. Tento modul dosahuje již od své první verze skvělých výsledků, patří rovněž do absolutní špičky a určitě by neměl na této stránce chybět jen proto, že ho Stefan Pohl zatím nezařadil do testovacích partií. Jen pro upřesnění uvádím, že GM ICCF L. Ljubičič se přímo nepodílí na samotném vývoji enginu, ale "jen" průběžně vytváří kompilace "bmi2" (určeno procesorům s architekturou Haswell a vyšší) jeho nových verzí, protože jeho krajan s největší pravděpodobností nedisponuje potřebným hardwarovým vybavením. 

CorChess 2.3 (verze z 06.06.2018) ke stažení ZDE


Sugar - italská stálice mezi elitou! yes     

U zrodu enginu Sugar, patřícího rovněž do velké rodiny Stockfishe, stál jeden ze současných nejpopulárnějších šachových programátorů, Ital Marco Zerbinati, který provozuje svůj vlastní specializovaný web s privátním diskusním fórem (mzerbinati.wix.com/sugarchess), jehož obliba a tím i návštěvnost je v posledních letech obrovská. Přestože je Marco Zerbinati známý i jako autor mnoha dalších derivátů Stockfishe (Stockfish MZ, DeepFish, OldFish, Salt, Pepper, Judas Pro, Hypnos, Ragus, ThinksFish aj.), asi nejvíce ho proslavil právě velice silný a všeobecně uznávaný Sugar, na kterého nedají dopustit zejména někteří pravidelní účastníci "freestylových" a "enginových" turnajů na serveru Infinity Chess (http://infinitychess.com/). 

SugaR XPrO 1.4 (oficiální verze z 12.03.2018) ke stažení ZDE

SugaR XPrO 180402 (vývojářská verze z 02.04.2018) ke stažení ZDEE


Poznámka: Dá se předpokládat, že běžný uživatel PC, který veškeré výše uvedené enginy využívá zejména ke standardní počítačové analýze a nehodlá je podrobovat speciálnímu testování, zřetelnější rozdíly mezi nimi prakticky nezaznamená. To mě nakonec přimělo k rozhodnutí, že se na tomto webu již nebudu zabývat haldou dalších okrajových odvozenin Stockfishe, které nemají pro komunitu praktických, ale ani korespondenčních šachistů vůbec žádný význam.