Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fritz (komerční)

Fritz má velice bohatou historii, která sahá až někam do roku 1990, kdy nizozemský programátor Frans Morsch žačal spolupracovat s firmou Chess Base. V roce 1995 se stal Fritz 6 počítačovým mistrem světa, když překvapivě porazil i prototyp verze Deep Blue. Až do standardní verze 14 (Fritz 14) byl autorem enginů Frans Morch, vytvořením multiprocesorové verze 14 (Deep Fritz 14) pověřila fa Chess Base maďarského programátora Gyulu Horvátha, aby poté zcela změnila obchodní strategii a dohodla se na spolupráci s Vašíkem Rajlichem, autorem Rybky. 

Aktuální verzí je Fritz 15. Jedná se prakticky o upravenou verzi dnes již poněkud zastaralé Rybky 4, resp. 4.1., čemuž odpovídá i nevelká herní síla tohoto motoru. Jak je z výsledků testů Fritze 15 a jeho umístění na různých ratingových listinách enginů patrné, Fritz 15 je v průměru nejhůře se umístivším analytickým modulem, jemuž je na tomto webu vyhrazen samostatný prostor. Pozornost si zaslouží vlastně už jen pro svůj nepřehlédnutelný historický význam a poměrně populární a uživatelsky přívětivé šachové prostředí.

Motory Fritze se obdobně jako např. motory Shreddera neprodávají samostatně, nýbrž jsou vždy součástí kompletního programového rozhraní. Program si lze objednat buďto přímo v e-shopu fy Chess Base (shop.chessbase.com/de/products/fritz_15_deutsch), nebo u českých prodejců, a to např. zde:

1) http://www.spolecenske-hry.cz/view.php?Page=Detail&Menu=2626&Zbozi=28163&Produkt=ChessBase-Deep-Fritz-15-%2B-CZ-upgrade-SP-F15DVD- (Fritz 15 na DVD - od ledna 2017 české prostředí v ceně!),

2) http://www.sachovyobchod.cz/cz/sachove-programy-fritz (Fritz 15 na DVD i ke stažení!).