Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gull / Fire / Fizbo / Andscacs (originály)

Společně s některými dalšími volně dostupným enginy patří Gull, Fire a Fizbo mezi dlouholeté stálice v pomyslné 1. lize počítačového šachu, ale na extraligu rozhodně nemají. Své místo si na tomto webu zasloužily zejména proto, že dlouhodobě dominují mezi "prvoligovými" freewarovými UCI enginy, ale přitom nejsou přímými odvozeninami Stockfishe ani jiných motorů, tj. jedná se svým způsobem o originály!

 

Duchovním otcem analytického modulu Gull je známý programátor Vadim Demichev, vystupující pod pseudonymem "ThinkingALot". Autorem drobných vylepšení, které se promítly do verze 3.1 JV, je José M. Velasco a tvůrcem kódu Syzygy (podpora stejnojmenných tablebází koncovek) Ronald de Man.

Gull 3.1 JV (verze z 02.07.2016) ke stažení ZDE

Oficiální vývojářské verze ze 14. a 15. února 2015: abrok.eu/gull/

 

Vývoj enginu Fire (původně Firebird), který započal v lednu 2010, je úzce spjat se jménem neméně známého programátora Normana Schmidta, což je mj. i spoluautor postaršího derivátu tohoto enginu s názvem Firenzina. Motor Fire je Normanem Schmidtem prezentován na samostatném webu (chesslogik.wixsite.com/fire), odkud si lze stáhnout jeho dosud poslední verzi 5 (viz níže).

Fire 6.1 (verze z 23.09.2017) ke stažení ZDE

 

Autorem poměrně málo známého motoru Fizbo je Youri Matiounine. Podrobnosti o tomto enginu jsou dostupné na webové stránce sites.google.com/site/fizbochessengine/home, odkud si lze i stáhnout jeho rozmanité verze, a to včetně kompilace pro operačním systém Linux.

Fizbo 1.9 (verze z 31.12.2016) ke stažení ZDE

 

O enginu s poněkud krkolomným názvem Andscacs se mnoho neví, snad jen to, že má svůj vlastní web (www.andscacs.com/) a největší zásluhu na jeho vývoji má andorský programátor Daniel José Queraltó. Stefan Pohl tento motor dříve rovněž zařazoval do testování (výsledkově na tom byl ještě o něco hůře než Fizbo a zabydlel se na samém dně tabulky), takže pro úplnost ho zde uvádím. 

Andscacs 0.921 (verze ze 04.11.2017) ke stažení ZDE