Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gull / Fire / Fizbo (originály)

Společně s některými dalšími volně dostupným enginy patří Gull, Fire a Fizbo mezi dlouholeté stálice v pomyslné 1. lize počítačového šachu, ale na extraligu rozhodně nemají. Své místo si na tomto webu zasloužily zejména proto, že dlouhodobě dominují mezi "prvoligovými" freewarovými UCI enginy a přitom nejsou odvozeninami Stockfishe ani jiných motorů, tj. jedná se o originály!

 

Duchovním otcem analytického modulu Gull je známý programátor Vadim Demichev, vystupující pod pseudonymem "ThinkingALot". Autorem drobných vylepšení, které se promítly do verze 3.1 JV, je José M. Velasco a tvůrcem kódu Syzygy (podpora stejnojmenných tablebází koncovek) Ronald de Man.

Gull 3.1 JV (aktuální verze) ke stažení ZDE 

Oficiální vývojářské verze ze 14. a 15. února 2015: abrok.eu/gull/

 

Vývoj enginu Fire (původně Firebird), který započal v lednu 2010, je úzce spjat se jménem neméně známého programátora Normana Schmidta, což je mj. i spoluautor postaršího derivátu tohoto enginu s názvem Firenzina. Motor Fire je Normanem Schmidtem prezentován na samostatném webu (chesslogik.wixsite.com/fire), odkud si lze stáhnout jeho dosud poslední verzi 5 (viz níže).

Fire 6.1 (aktuální verze) ke stažení ZDE  

 

Autorem poměrně málo známého motoru Fizbo je Youri Matiounine. Podrobnosti o tomto enginu jsou dostupné na webové stránce sites.google.com/site/fizbochessengine/home, odkud si lze i stáhnout jeho rozmanité verze, a to včetně kompilace pro operačním systém Linux.

Fizbo 1.9 (aktuální verze) ke stažení ZDE