Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sugar / ThinksFish / Stockfish PA MZ / Stockfish MZ

U zrodu enginu Sugar, patřícího rovněž do velké rodiny Stockfishe, stál jeden ze současných nejpopulárnějších šachových programátorů, Ital Marco Zerbinati, který provozuje svůj vlastní specializovaný web s privátním diskusním fórem (mzerbinati.wix.com/sugarchess), jehož obliba a návštěvnost je obrovská. Přestože je Marco Zerbinati známý i jako autor mnoha dalších derivátů Stockfishe (Stockfish MZ, DeepFish, OldFish, Salt, Pepper, Judas Pro, Hypnos, Ragus aj.), asi nejvíce ho proslavil právě velice silný a všeobecně uznávaný Sugar.

SugaR XPrO 1.3 (oficiální verze z 26.09.2017) ke stažení ZDE

SugaR XPrO 171125 (vývojářská verze z 25.11.2017) ke stažení ZDE

 

Marco Zerbinati je velice pilný programátor. V květnu 2017 rozjel nový projekt s cílem vyladit Stockfishe pro co nejdokonalejší hloubkovou analýzu a nově vzniklý klon pojmenoval ThinksFish. Pro všechny příznivce analytického (korespondenčního) šachu by to měla být zajímavá zpráva, zvláště pak, když autor svůj výtvor k hloubkové analýze vřele doporučuje. 

ThinksFish 1.03b (verze z 10.08.2017) ke stažení ZDE 

 

O letních prázdninách 2017 se Marco Zerbinati asi poměrně nudil, neboť v srpnu  2017 oznámil, že hodlá navázat na nový ambiciózní projekt amerického programátora Jeremyho Bernsteina, jehož hlavním specifikem je využití kódu Stockfish TCEC 6 PA GTB. Tento kód byl původně určen pro vývoj modulu, který by co nejlépe obstál v ryze počítačových soubojích "engine versus engine". Marco Zerbinati chce pokračovat ve vývoji zmíněného kódu, modifikovat ho a získat tak silný motor, u něhož by byly zachovány i trvalé charakteristiky hashovacích funkcí, tedy motor vhodný i pro hloubkovou (nekonečnou) analýzu.   

Stockfish PA MZ 1.0 (verze z 02.10.2017) ke stažení ZDE

 

Aby byl výčet enginů, kterými se Marco Zerbinati v poslední době zabýval či aktuálně ještě zabývá, co nejúplnější, připojuji jeho další výtvor, a to upraveného Stockfishe s výstižným označením Stockfish MZ

Stockfish MZ 171125 (verze z 25.11.2017) ke stažení ZDE

 

Kdo dobře ovládá angličtinu, cítí se být dostatečně odborně fundovaný a chtěl by se o všech enginech z této sekce (stránky) dozvědět více, nechť navštíví přímo MZ Chess Forum (mzerbinati.wix.com/sugarchess), což je dle mého názoru nejlépe prosperující diskusní fórum současnosti. Navštěvují ho a příspívají do něj mj. i samotní programátoři, známí testovači, účastíci počítačových (enginových) turnajů, korespondenční šachisté a další experti na šachový SF/HW a počítačový šach obecně.